Oyun Dünyasının Sevilen İsmi Hideo Kojima Kimdir?

hideo-kojima-kimdir
93.3% Ortalama Puan

Hideo Kojima Kimdir?

Son zamanların tekrar tekrar adını duyuran ve son çıkarmış olduğu oyunla da ödüllerine bir yenisi ekleyen Kojima, Kojima Production ile karşımıza çıkıyor. Başarısının ve yaptığı baş yapıtların oyun olduğuna inanmak bir hayli zor çünkü oyunlarda yer alan hikayeler, kurgusu ve bize yansıtılan görüntü kalitesi başlı başına harikulade.

Çalışkanlık
%100
Yetenek
%90
Başarı
%90

Son çıkarmış olduğu Death Stranding oyunu ile gözleri üstüne tekrardan çeken ve fanları tarafından bir deha olarak gösterilen oyun yapımcısı Hideo Kojima ’nın hayat hikayesi de oldukça ilginç. Her geçen gün ününü arttıran japon oyun yapımcısı yer aldığı oyunlara kalitesini aşılamaya devam ediyor.

Hideo Kojima Hayatı

Japonya’nın Tokyo kentinde hayata gözlerini açan Kojima, 24 Ağustos 1963 doğumludur. Üniversite hayatına kadar sıradan bir gençlik dönemi geçiren ünlü yönetmen, üniversitede ekonomi eğitimine başlamıştır. Lakin iş hayatına atıldığı günden beri ekonomi ile ilgili bir çalışma içerisinde bulunmamıştır. Gençlik yıllarında çalışmaya başladığı KONAMI şirketi hayatını değiştirmiştir.

death-stranding-inceleme

KONAMI şirketinde tasarımcı ve planlayıcı olarak işe başladı. Şirkette işe başladığı ilk sene KONAMI firması ilginç bir sorumluluk üstlenerek, Kojima’ya Metal Gear oyun serisinin yapımcılığını ve yönetmenliği görevini verdi. 1987 yılında başlayan bu serüven 2015 yılına kadar devam etmiş ve oyunun marka değeri her geçen sene katlana katlana ilerlemiştir. Bu oyunda yaptığı farklılıklar ile kendini kanıtlayan Kojima, aynı zamanda ara oyunlar çıkartmış ve bunları Kojima Productions adlı firmasından yayınlamaya, satmaya başlamıştır.

Hideo Kojima Oyunları

28 yıllık Metal Gear serisi ile harikalar yaratan Kojima bunun dışında Castlevania, Snatcher, Boktai, Zone of the Enders, Policenauts, Policenauts, P.T. gibi ilginç oyunlara da imzasını attı. Son olarak 2019 yılında çıkardığı deneysel bir oyun olan Death Stranding ile dahiliğini bir kez daha sergiledi. Sitemizde de incelemesini yaptığımız bu oyunla tüm gözler şu an Kojima’nın üstünde desek yanılmayız. Oyun bir kargoculuk hizmetini anlatmaktadır. Issız bir dünyada felaket sonrasında bir noktadan bir noktaya kargo götürmenin ne kadar stratejik olduğunu bize öğreten Kojima, zorlu bir görevin daha altından başarı ile kalktığını söyleyebiliriz.

Hideo Kojima Aldığı Ödüller

Eğer Kojima gibi başarılı bir oyun tasarımcısı ve yönetmeni iseniz değeriniz elbet anlaşılıyor ve çeşitli ödüllere layık görülebiliyorsunuz. Kojima ilk ödülünü 2008 yılında MTV oyun ödüllerinde yılın tasarımcısı ödülünü alırken bir sene sonra Oyun Geliştiricileri konferansında onur ödülü aldı. 2014 yılında ise NAVGTR ödülü alırken 2016 ve 2018 yıllarında da tasarımcı ödülüne layık görüldü.