Konsol ve PC Arasındaki Farklar

Konsol ve PC

Her oyuncu bir seçenekle karşı karşıya kalır: Konsol ve PC veya her ikisi. Hangisinin daha iyi olduğu, oyun ve oyuncu dünyasında her zaman tartışma konusu olmuştur. Konsol ve PC konusunda hangisini satın alacağınıza henüz karar vermediyseniz veya karar vermeye çalışıyorsanız, bu yazıda size hangisinin daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Seçim Yaparken Pişman Olmamalıyız

Oyun oynayan herkes, konsol oyunuyla PC oyunu arasında hangisinin daha iyi olduğu konusunda içinden çıkılmaz bir tartışmanın içinde bulur kendisini. Konsol oyuncuları, sık sık cihazlarının özel oyun makineleri olması nedeniyle, konsolların, oyun oynamaya daha uygun olduğunu savunmakla beraber, PC oyuncuları, PC makinelerinin konsol cihazlarından çok daha fazla işlemci ve grafik işleme gücüne sahip olduğunu ve dolayısıyla gerçek oyuncular için PC’lerin eşi benzeri olmadığını savunmaktadır. Konsol ve PC tartışması da güncelliğini hiçbir zaman kaybetmez. Aslında tartışma bir nebze de olsa, günümüz konsollarının çoğunun şu anda her şeyi yapan makineler olarak tasarlanmasından kaynaklanmaktadır. 

Konsol ve PC

Unutmayın Biraz Da Kişisel Bir Seçim

PC’ler yani diğer adıyla masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, günümüzde oyun dünyasının geneli için çok önemli bir bileşen olan, her zamankinden daha fazla işlemci, GPU ve ağ bağlantısı sunarak oyun dünyasında çok iyi bir yer edinmiştir. Bugün en popüler PC oyunlarının çoğu, çok oyunculu devasa çevrimiçi oyunlardır. Bu tarz oyunlar hızlı bir ağ bağlantısının yanı sıra, grafik işlem gücü ve bellek gerektirir. PC oyunlarının mı yoksa konsol oyunlarının mı daha iyi olduğu tartışmasında, PC oyunlarının galip geldiği anlaşılmaktadır.

PC’lerden söz ederken, üzerinde çalışabilecek üç işletim sistemi vardır: Windows, Linux ve macOS. Windows bugüne kadar en popüler olanı ve PC oyunları hakkında konuştuğumuzda, düşüncelerinizin bir Windows masaüstüne gitmesi muhtemel. Bu düşünce, Windows’u tek gerçek seçenek haline getirmesine rağmen, piyasada Linux ve macOS için de birçok oyun bulunmaktadır. Ayrıca PC konusunda, masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasında her zaman bir seçeneğiniz vardır, ancak dizüstü bilgisayarları harici bir grafik kartına güvenmediğiniz sürece çok pahalıdır. O zaman bile, bir masaüstüyle aynı değeri sunmazlar ve performansları da masaüstünün gerisinde kalır.

Konsollara gelince, aralarından seçim yapabileceğiniz çok daha geniş bir çeşitlilik bulunmaktadır. İlk olarak, ana konsol diye tabir edilen ve en çok kullanılan Sony’nin PlayStation ve Microsoft’un Xbox’ı bulunmaktadır. Oldukça popüler olan bu cihazlar aralarından seçim yapabileceğiniz en geniş oyun seçeneklerine sahiptirler. Bunların dışında, hem bireysel hem de ailece eğlence sunmayı ve daha yaratıcı tasarım ve kontroller kullanmayı amaçlayan “gündelik” konsollar olarak adlandırılabilecek cihazlar da bulunmaktadır. Ayrıca bu konsolların dışında el tipi Nintendo, Wii ve Switch ve dünya genelinde 100 milyon adetten fazla satmış olan yeni nesil konsollar olarak oyun dünyasında yerini her zaman korumaktadır.