Mount and Blade Bannerlord Atmosferi – 2

mount-and-blade-bannerlord-atmosferi-2

Mount and Blade Bannerlord Atmosferi 2. Bölüm

Dün ele aldığımız Mount and Blade Bannerlord Atmosferi yazımızın ikinci kısmıyla karşınızdayız. Yazımızda yakın zamanda çıkan beta oyun incelemeleri ve videoların yanı sıra resmî açıklamaları ele alarak devam edeceğiz.

Oyunun Farklı Coğrafyası: Ülkeler

Oyunda biri imparatorluk olmak üzere toplamda 7 ülke bulunmaktadır. Her ülkenin kendine has mimarisi bulunuyor ve her ülkenin askerlerinin giyimi ile savaş dinamikleri farklılık gösteriyor. Oyun içerisinde hareket ederken bazen çöl kumlarının ağırlığında zar zor mızrağınızı sallarken bazen Sibirya soğuklarında hayatta kalmaya çalışacaksınız. Unutmayın her şey Kalradya için 😊 7 ülkeyi incelediğimiz zaman dünyamız ülkeleri ile benzerlik göstermekle beraber coğrafyası da aynı şekillere göre değişmektedir. Orta çağ Avrupası ülkelerinde çayır çimen savaşı yapılırken çöl ülkesinde dümdüz bir coğrafyada açık hedef olmaktan kurtulamayabilirsiniz. Bu nedenle kendi alanında tek olan Mount and Blade orta çağ dünyasının coğrafyasını tüm tatlarıyla bize göstermeye oldukça meraklı duruyor.

Oyun ile ilgili açıklamalar yapan Taleworlds firması ise zaten oyunun ertelenmesindeki en büyük sebep mimari dokularındaki gerçekçilik ile oyun sistemindeki gerçekliğin eğlence ile birleştirilmesi içindi. Yıllarca geliştirilen ve bekletilen oyun karşısında diyebileceğimiz tek şey, oyuncuları birçok fazla detay ile gerçekçi bir yapı beklediğidir.

Yetenek ister: Silah Çeşitlerini Kullanmak

Dünkü yazıda da biraz değindiğimiz silah çeşitleri oldukça fazla olup her bir ülkenin her bir askeri biriminin kullandığı silahlar farklılık göstermektedir. Mount and Blade orta çağ dünyası, ülkelere ve bulunduğunuz göre konum farklılıkları nedeniyle arazi engebeli, düz veya pusu kurmaya yatkın olabilmektedir. Bu noktada askerlerinizi hangi alanda konuşlandıracağınız hangi silahları kullanacağınız sizin tamamen stratejik dehanız ile alakalıdır. Uzun menzilli silahları neredeyse her coğrafyada kullanırken kısa menzilli silahları alanın dar, engebenin fazla olduğu alanlarda kullanmanız yararlı olacaktır. Her silahı kullanmanın da birkaç mekaniği bulunuyor. Örneğin mızrağı kullanırken hem konumunuzu hem arazi şartlarını hem adamın konumunu en doğru biçimde seçmeniz gerekmektedir. Erken hamle ölmenize ya da yaralanmanıza yol açabilirken geç davranmakta aynı sonuçları doğurabilir.