Mount and Blade Bannerlord Dev Rehber – Önemli İpuçları

Mount and Blade II: Bannerlord Dev Rehber

Bir zamanların favori oyunlarından Warband yavaş yavaş rafa kalkacak gibi duruyor ne de olsa 8 yıllık beklentinin sonucunda ortaya çıkan yeni bir oyun var, Mount and Blade II: Bannerlord. Peki, Bannerlord nasıl oynanır? Nasıl tüm haritaya hükmetme yolunda ilerleyebiliriz? Tüm bu soruların cevaplarını bulabilmeniz, zorlanacağınız bu oyunda daha kolay ilerlemeye yardımcı olabilmemiz için dev bir rehber oluşturuyoruz. Mount and Blade II: Bannerlord dev rehber ile aklınıza gelebilecek birçok bilgiyi tek bir yazı altında toplayacağız. Eklenmesini istediklerinizi de yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bannerlord’a giren ve deneyenler olmuşsa Warband’a göre daha zor olduğunu göreceksiniz. Şahsi görüşüm Warband’da ordudan daha çok sizin önderliğiniz önemliyken şimdi ise ordunun gelişmişliği, taktik ve taktiklerden doğan düşmanı gafil avlama ön plana çıkmaktadır. Evet Warband’da olduğu gibi dümdüz adamlara girmek size savaş kazandırıyor olabilir fakat kaybettirdiklerinden de bir haberiniz olsa emin olun pişman olurdunuz. Peki ne bu taktik? Bannerlord taktiğimizi nasıl oluşturacağız?

Bannerlord’da Fps problemleri mi yaşıyorsun? Mount and Blade II: Bannerlord fps arttırma yazımıza da göz atmanı öneririz.

Bannerlord Demircilik Nasıl Yapılır? Demircilikte Deneyim Kazanma

Odun ve kömür Nasıl Elde Edilir?

Demircilik kısmını anlamak diğer birçok yere göre daha zor olabilir. İlk olarak demircilik kısmında deneyim kazanmak için silahlarınızı parçalayarak birtakım hammaddeler üretebilir ya da hazır aldığınız hammaddelerden silah üretimi sağlayarak demircilik bilginizi arttırabilirsiniz. Demircilik haritanın içerisinde bulunan tüm şehirlerde yer almaktadır. En başta odun ve kömür ihtiyacınızı gidermeniz gerekir. Bu da dediğimiz gibi ya köylerden, şehirlerden hammadde alımı ile ya da silah parçalama ile gerçekleşebilir. Ayrıca birçok kişinin bir diğer merak ettiği konu ise demircilikte silah üretimi esnasında neredeyse tüm parçalar kilitli. Evet bu parçaları elde edebilmek için demircilikte işlemler gerçekleştirmelisiniz. Her işleminizde farklı farklı silahların farklı parçalarının açıldığını göreceksiniz. Ayrıca kendi karakterinizin bir demircilik dayanıklılığı olduğu gibi yoldaşların da dayanıklılık seviyesi vardır. Bu da demek oluyor ki kısa sürede birçok işlemi yerine getiremeyeceksiniz. Fakat sol alt kısımda yer alan karakter seçimini değiştirerek istediğiniz işlemi onlardan da gerçekleştirerek yarım kalmış işinizi devam ettirebilirsiniz. Unutmayın, demircilik işlemini yapan kişi deneyimi kazanacaktır.

Bannerlord Ticaret Nasıl Yapılır? Ticaret Sorunsalı

Bannerlord’da gözlemlerime dayanaraktan söyleyebilirim ki kervan sahibi olmak pek kazançlı olmuyor ya da en azından workshoptan alacağın kazanç kadar kazandırmıyor. Bu yüzden düşünürken de daha doğru kararlar vermelisiniz. Warband’da alıştığımız ticaretten farklı olarak tüm envanter bir kısımda toplandığını da belirtmekte fayda var. Bu da demek oluyor ki atlar, silahlar ya da besinler her biri tek bir pencereden alınıp satılabilecek. Bu özellik kimi oyuncular için güzel bir özellik olsa da kimileri için de zorlu bir item arayışa girmesine neden olacaktır. Elbette karakterinizin üst kısmında filtreleme ile ne aradığınızı da bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Ticaret yaparken haritada gezinmek ve gezinirken de öğrenmek sizin için önemli bir adımdır. Peynir, balık gibi ürünler nerede daha çok yetiştirilir? Nerede çok daha uygundur? Ve satışından en fazla nerede gelir elde edebilirim. Tüm bunları bilmenizin faydası büyüktür. Ayrıca küçük bir bilgi daha verecek olursak envanterinizde bulunan ürünün üstüne geldiğinde (ticari ürünlerde geçerlidir) o ürün hakkında birtakım ticari söylentiler bulunmaktadır. Bu ticari söylentiler sayesinde de o ürünün nerede uyguna satın alınıp nerede yüksek fiyata satılabileceğini görebilirsiniz. Ürünleri alırken para biriminin yeşil, sarı ve kırmızı olması ile de ürün hakkında zarar edip etmediğiniz hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Resimde de görebileceğiniz gibi bir tablo sizi karşılıyor olmalı bu kısımda ticaret dahil diğer tüm becerilerinizin nasıl gelişeceğini “Nasıl Öğrenilir?” kısmından öğrenebilirsiniz. Ayrıca tablodaki ticaretlerle ilgili becerilerde sizlere önemli özellikler katacaktır. Bu yüzden sizin için önemi olan becerilerde gelişmeye ve gelişim ağacında doğru seçimlerle ilerlemeye çalışın.

Bannerlord Ticareti

Warband – Bannerlord Farkları

Warband’da bildiğiniz gibi ordu toplamak ve bu orduların gelişimini sağlamak fazlasıyla basitti. Köylerden aldığımız gönüllü savaşçılar her gece xp alıyor belki de 2 gece de bir kergit kargıcısına dönüşebiliyordu. İster istemez bu da ordunun ölümsüzlüğünü beraberinde getiriyordu.

Bununla beraber kendi karakterimizin özelliklerini de kolayca geliştirebilme imkanımız bulunuyordu. Artık buna bir son verildi ve oyunda deneyimler -gerçekten deneyimler- önem kazanmaya başladı. Bu da demek oluyor ki karakterimizin gelişmesini istediğimiz herhangi bir özelliği için o işlemleri yerine getirmeliyiz böylece kazandığımız xpler gelişim yapabilmemize olanak sağlayacak. Örneğin, tek elli silahlar becerisinin daha fazla gelişmesini istiyorsak tek elli silahları daha fazla deneyimlemeli, savaşlarda daha sık kullanarak adam öldürmelisiniz. Böylece aşağıda verdiğimiz tabloda adım adım ilerleme sarf edeceksiniz.

Mount and Blade II: Bannerlord Dev Rehber

Warband’da handa ya da kalede bulunan ve konuşabileceğimiz önemli karakterlerin yanına gitmektense kolay bir ara yüzden konuşabilme, onların görevlerini alabilme olanağımız bulunuyor.

Eskisi gibi lordlardan görev alarak onlarla ilişki yükseltmek artık hayal oluyor. Şehirlerde ya da köylerde bulunan insanlardan görev almaya, asker almaya başlıyor bildiklerimizden de bir hayli uzaklaşmaya başlıyoruz. Bunun işleri biraz daha karmaşıklaştırdığını söylenebiliriz.

Kalkan vuruşu benim Warband’da görmediğim ve bir o kadar da Bannerlord’da ön plana çıkan bir diğer noktalardandır. Sağ click + E (Kalkanla korunuyorken E tuşu) ile karşı kişinin kalkanını düşürmenize ve atak yaptığınızda daha rahat hit atabilmenize olanak sağlar, sık sık kullanmanızı öneririm.

Mount and Blade II: Bannerlord Evlilik ve Çocuk

Peki, Warband’da işlevsel bir hali olmayan evlilik ne durumda? Bunun yanında oyunda çocuk yapabiliyor musunuz? Kısacası Bannerlord evlilik ve çocuk konusuna değinecek olursak; çocuk yapmanın birtakım faydaları bulunmaktadır. En başında karakteriniz artık savaştan düştüğünde çocuğunuzun yerine geçerek savaşlarınıza devam ediyorsunuz. Bu savaşlar nesilden nesile devam edebilmesi oyuna apayrı bir atmosfer kattığını söyleyebiliriz. Üstelik seçim yaptığınız fiziksel özellikler kısmen çocuğunuzda da yer alacak ve benzerliklere rastlanacaktır.

Evlilik ve çocuk konusu erken erişimde olan bannerlord için işlevsel olacağını söyleyemeyiz. Gelişim sürecinde olan oyunda konuşma sırasında sizlere sunulan seçeneklerin azlığından da anlayabilirsiniz. Erken erişim sonrası vaat edilenlerden de fazlasının bizlere sunulacağına şüphem yok elbette.

Erken erişimde ise oyunda çocukların bulunduğu hatta bu çocukların köylerde sizlerin aradığı adamı bulmada yardımcı olması bile çok tatlı bir düşünce olmuş.

Problemler Köşesi (Güncel Tutulacak)

Yorumlardan aldığım ya da oyunda rastladığım birtakım problemler ve varsa da bu problemlerin çözümlerini burada cevaplandıracağım.

Yoldaş Holding Problemi
Ordunuzda, klanınızda bulunan yoldaşlarda holding yazma birtakım bug, problem olarak görülmektedir. – en azından şimdilik – Çözüm yolu olarak da yorumlarda bahsettiğim yolu izleyerek düzelip düzelmediğini görebilirsiniz. Alınan dönütler olumlu şekildedir fakat siz yine de farklı kaydet yaparak ya da save atmadan bu yöntemi deneyin. Holding yazan yoldaşını klandan atmalısın. Sonrasında en yakın büyük şehre git (yoldaşı aldığın şehirde de olabilir), tavernada ona rastlayacaksın. Böylece problem de ortadan kalkacaktır.
İmparatorluğuna Çağırma Bug’ı
Buna çoğu kişinin rastladığını sanmıyorum. Oyun esnasında imparatorluğumu kurdum ve dolaşırken birisinin beni yakalayıp savaş yapması da işime geldi fakat imparatorluğuma davet etme yeteneğini kullanarak onu doğru seçimlerle kendi krallığıma soktum. Fakat olay tam da burada başlıyor, nasıl birisi sizi savaşa çağırmak için sohbet penceresi açılırsa istisnasız her sohbetten çıktığında hala düşmanınmış gibi görüp “Nereye kaçacaksın Lordum? Kaçacak yerin yok” tarzında bir yorumda bulunuyor ve direk sohbet bitiyor, sohbet penceresinden harita moduna geçiyor. Ardından hareket etmek istediğin ilk saniye aynı olay defalarca tekrarlanarak döngüye giriyor.

Bannerlord Evlilik ve ÇocukBannerlord Önemli İpuçları

1) Okçular Candır

Evet, hasarı en fazla olan ve belki de yüzlerce savaşçıyı kısa bir sürede eritebilecek güce sahiptir. Fakat en kolay eriyen, ölen savaşçılarda okçulardır. Bu yüzden korunması, savaş öncesi planlama aşamasında iyi konumlandırılması önemli rol oynamaktadır. Düşmanlardan ne kadar uzak tutar ve okçuları işlevsel bir şekilde ateş ettirebilirseniz savaş o kadar hızlı bir şekilde leyhinize sonuçlanabilir.

Mount and Blade II: Bannerlord Dev Rehber

2) Görevler Eskisinden Çok Daha Önemli

Evet, Warband’da görevleri önemsemeden gelişen ve Kalradya’ya kolaylıkla hükmedebilen bir ben değilimdir herhalde. Fakat Bannerlord’da görevler çok fazla ön plana çıkıyor ve yerine getirilmediği sürece de büyük zararlar oluşturuyor. Gerek asker alımlarında, gerek ilişki yönetiminde de bu zararları görebileceksiniz. Ayrıca görevlerden elde edeceğiniz gelir az buz kazançlar değildir, değerlendirilmesi gereklidir.

3) Taktik ve Diziliş Galibiyeti Getirir

Belki de Warband’dan çok alışık olmadığımız, gerek görmeyip dümdüz koştuğumuz taktik, diziliş planlaması Bannerlord’da karşımıza çıktı ve neredeyse zorunluluk haline geldi. Yapmamız gerekenler ise iyi dizilişleri bulabilmek için teker teker deneyimlemek. Savaşları gerek analiz ederek gerek farklı savaşçıları farklı konumlarda görerek size ait olan doğru diziliş stilini bulmanız gerekiyor.

4) Workshop Satın Al, Keyfine Bak

Oyunda giderler olmazsa olmaz. Gerek alışverişten gelen giderler gerek ordunuza verdiğiniz sabit ücretler gerekse savaşçı alırken verdiğiniz ilk ücretler sizlerin elini kolunu bağlıyor olabilir, en azından oyunun başında ve orta seviyelerinde buna rastlayacaksınızdır. Savaş gelirleri her zaman yeterli olmadığı gibi bu gelirlere de bağlı kalınmasını pek önermiyorum.. Şehirlerde yer alan workshop çalışanları ile bu işletmeleri 10.000-15.000 gibi ücretlere satın alabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Her workshopun farklı geliri olabileceği gibi size demircilikte de destek çıkabilen workshopları göz önünde bulundurabilirsiniz.

5) Turnuvalar Bir Diğer Para Kaynağı

Warband kadar kolay para kazanamayacağınızı bildiğinizden turnuvalar sizin için bir adım daha önemli olabilir. Bu yüzden turnuvalarda kendinize ve zırhınıza güveniyorsanız kendinize bahis oynamayı ihmal etmeyin. Her turda yapacağınız bahislerle 2 katını kazanabilir aynı zamanda da turnuva birincisi olarak ün de elde edebilirsiniz. Bununla da kalmayıp turnuvalar kazananlara herhangi bir silah vs. verebilmektedir, bu da turnuvaların güzel yanlarından bir diğeridir.

6) Envanterinin Genişliğinden Faydalan, Al – Sat Yap

Gerek savaştığın lordlar gerek çapulcular elde edeceğin envanterin hepsini almaya bak. Envanterinin genişliğini kullan ve bunları pazarda ne kadar ucuz olursa olsun sat. Her türlü kazançlı olacaksın.

7) Parti Hızını Arttırmak, Envanter Genişletmek

Evet, bir diğer alışık olmadığımız nokta da parti hızı yani haritada ilerleme hızımızı arttırmak eskisinden daha kolay ve daha işlevsel. Envanteriniz de yer alan atlar sizlerin piyadelerinin keşif halindeyken kullanmasına olanak sağlar bu da parti hızınızı arttıracaktır. Piyade sayısıyla orantılı at sayısı ile parti hızınızın arttırdığını göreceksiniz. Bunun yanında atların sayısının artması ile envanter kapasitenizin de arttığını bilmelisiniz. Ticaret için geniş envanter olmazsa olmaz.

8) Bannerlord Demircilik

Demircilik yaparken elinizde bulundurmanız gereken birtakım hammaddeler gerekmektedir. Bu hammaddeleri birincil üretimi olarak belirtilmiş birtakım köylerde bulabilir ve satın alabilirsiniz, örneğin odun. 2 odundan 1 kömür oluşturarak demirciliğe ilk adımı atabilirsiniz. Kömür, demir, işlenmiş demir ve daha birçok diğer değerli maddelerin yer aldığı kısımda 1 günde yapılan işlemlerin de kısıtlı ve sayılı olduğunu bilmenizde de fayda var. Kısacası envanterinizde ki silahları demircilik kısmından bozabilir ve birtakım maddeler elde edebilirsiniz. Demirciliği kendiniz yapabildiğiniz gibi yoldaşlarınızdan da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sol alt kısımda yer alan karakter seçimini yapmanız yeterli.

9) Kervan Oluşturma

Bir diğer ipuçlarımızdan kervanlar ise gelir kaynaklarımızın alternatiflerinden gösterilebilir. Peki, Mount and Blade Bannerlord’da kervanlar nasıl oluşturulur? Yapmanız gereken bir şehirde bulunan tüccarlar ile sohbet etmek ve bu sohbet sonucunda da yaklaşık 15.000 para birimini gözden çıkarmak olacaktır. Böylece bir kervan elde edebileceksiniz. Fakat unutmamanız gereken bir diğer nokta kervan oluştururken ordunuzda bir yoldaş istemektedir.

10) Yandaşlarınızı Önemseyin

Yandaşlar eskisinden çok daha önemli diyebiliriz. Görevleri sizlerin yerine getirebilir ve ölmeden her savaşta sizlerle beraber galibiyetin tadını çıkarabilir. Warband’da ki o az sayıda ve güzel yandaşlara göre biraz daha tuzlu, aklınızda bulunsun. 600-1500 para birimi civarında ordunuza katabilirsiniz. Kıyafetlerini değiştirmesini bir türlü bulamayanlar ise envanter kısmında kendi adının yazdığı yeri sağ, sol işaretlere basarak onların sekmesine geldiğinde çok daha iyi anlayacaklardır. Böylece onlar da olmazsa olmaz güzel zırhlar ve atlardan faydalanabilirler.

11) Lordlarda İkna Ediciliğinizi Konuşturun

İmparatorluğunuzu büyütmek mi istiyorsunuz? Bunun çok kolay bir yöntemi var. Düşmanınız dahi olsa onlarla iletişime geçin, yanlarınıza gidin ve onları krallığınıza almak için ikna edin. Elbette seçim penceresinde seçimleri kullanırken cümlelerin güzelliğine değil de bu cümlelerin karşıya vereceği oranlara bakmanızda fayda var. Özellikle de kritik oranlar (İki yukarı ok) büyük önem taşıyor. İki yukarı ok görürseniz ve bu oran da yüksekse tadından yenmez o cümleyi seçin ve lordu krallığınıza katın.

Elbette oyunda birtakım hatalarla karşılaşacaksınız, kimi zaman görevleri bile yerine getiremeyebilirsiniz. Bunları anlayışla karşılamalısınız. Günden güne güncellemeler çıkaran, ilgili bir firma söz konusu. Özellikle de oyun erken erişimdeyken şüphesiz gelişecektir.

13) Gelişmiş Taktikler Üretin

Taktiklerin öneminden bahsettik fakat bu taktiklerden pek bahsetmedik. Genel itibariyle oyuncu kendi taktiği ile daha iyi oynayacaktır fakat birçok kişinin de bildiği bazı taktikler oyuncu eritme yöntemi ile kısa sürede 3 katı büyüklüğünde orduyu bile yenmenizi sağlayacaktır. Bunun için süvariler büyük önem taşımaktadır. Piyadelerin ve okçuların korkulu rüyası süvariler tam bir öldürme makinesidir. Fakat piyadelere dümdüz koşturmanın yanı sıra 0 zayiat vermeniz sizin için çok daha iyi olacaktır çünkü süvariler o kadar da kolay geliştirilmiyor. Piyadeleriniz ve okçularınız varsa direk saldırı(f1+f3) yapabilirsiniz ardından süvarilerinizi de takip mesefasinde tutup (f1+f2) düşman birliklerinin uzağından arkalamaya çalışın. Piyadeleriniz ve okçularınız düşmanla karşılaşmasına yakın da bu süvarileri ön plana çıkartarak arkalarından saldırmaya başlayın. Harika zayiat verecek düşmna size kusursuz zaferi getirecektir.

14) İmparatorluğu Zayıflatın

Ana görev listesinde birçok oyun bulunuyor olsa da genel olarak bunların içerisinde en merak edilen ve çözülmesi istenen görevlerin başında imparatorluğu zayıflatma görevi gelmektedir. Bildiğiniz gibi oyun size 3 farklı seçenek sunuyor. İster kendi krallığınızı kurar, imparatorluğu zayıflatmaya çalışırsınız ister imparatorluğun yanında yer alırsınız ve son seçeneğiniz ise imparatorluk düşmanı diğer krallıklarla beraber imparatorluğa karşı oynayabilirsiniz. Şimdilik bizim konumuz ise imparatorluğu zayıflatma kısmıyla ilgili. Yapmanız gereken ilk şey imparatorlukları ve hükmettikleri yerleri incelemek. Ardından hangi imparatorluğun hangi krallıklarla savaş içerisinde olduğunu öğrenip zayiatı fazla olan imparatorluğa karşı savaşa girmelisiniz. Zayıflayan düşmanınızın ardından Batı ya da Doğu imparatorluğu ile devam ederek ilerleme kat edebilirsiniz. Ayrıca imparatorluklarda yer alan lordları ikna ederek kendi krallığınıza dahil etmeye çaba gösterin, bu onları zayıflattığı gibi sizi de güçlendirecektir.

15) Bol Bol Nüfuz Kazanın ve Bunlardan Faydalanın

Akıllara takılan sorulardan biri de Bannerlord’da nüfuz nasıl kazanılır? ve bu nüfuzlar nerede harcanır? Zorlu savaşlar sizlere bol bol nüfuz kazandıracaktır. Aldığınız kaleler, şehirler ve savaşlar nüfuzunuzu arttıracaktır. Ne kadar zorlu olursa da nüfuz miktarı o kadar fazla olur. Bu nüfuzları harcamak istiyorsanız da ordu yönetme sekmesinden lordları ordunuza katabilirsiniz. Lordların gücüne göre istediği bir nüfuz miktarı bulunmaktadır. Krallıkta yer alan tüm lordları çağırabilirsiniz fakat bu lordların istediği nüfuz (i) miktarını karşılayabiliyor olmalısınız. İmparatorluğunuzu yönetirken kimi zaman diplomasi sekmesinden bazı anlaşmalar yapmanız gerekebilir ya da herhangi bir işlemi geri almak istiyor olabilirsiniz, bu tür işlemlerde de nüfuz harcaması yapmalısınız.

Bannerlord Hata

Mount and Blade Bannerlord Dev Rehber yazımızın sonuna geldik. Mount and Blade Bannerlord dev rehber yazılarının devamının gelmesini istiyorsanız yorumlarda istediklerinizi belirtmeyi unutmayın.

Bannerlord satın almak için Steam sayfasına gidebilirsiniz.

Diğer Bannerlord içeriklerimize göz atmak isterseniz;