Mount and Blade Bannerlord Ticaret Mekaniği

ticaret-mekanigi

Mount And Blade Bannerlord Detayları

İlk serisi ile oyuncuların dünyasına damga vuran orta çağ temalı rol yapma oyunu olan Mount and Blade, ikinci oyunu olan Bannerlord ile oyuncuları yıllardır bekletmesi ile bilinmektedir. Türk yapımcılar tarafından oluşturulan ve dünya çapında büyük ses getiren oyunun ikinci serisi 2012 yılında duyuruldu. Lakin eksiklikler ve yetersizlikler derken 4 senelik bekleyiş bu sene son bularak GAMESCON konferansında erken erişim ile duyuruldu. Oyun beklentileri karşılayacak şekilde geliştirilmiş olması oyuncuların içine bir nebze ferahlık duygusu katmış olacak ki bu özelliklerin arasında ticaret mekaniği oldukça fazla dikkat çekmekte. Peki Mount and Blade Bannerlord ticaret mekaniği nasıl olacak derseniz;

Mount and Blade Bannerlord Ticaret Mekaniği

Mount And Blade Bannerlord Ticaret Mekaniği Nasıl İşliyor?

Oyunun ilk serisinde ticaret kavramı çok önemli detaylar içermiyordu. İlk oyunda yapabileceğiniz ticaret sadece bir imalathane kurup sonrasında başka şehirlere giderek ucuz malları alıp imalathanede işledikten sonra daha fazla paraya satmakla ilgiliydi. Lakin yeni oyun Mount and Blade bannerlordserisinde ticaret daha detaylı bir yapıya büründürülmüş. Oyunda esnaf ya da tüccarlık yapabiliyorsunuz. Orta çağ döneminde yapabileceğiniz neredeyse tüm mesleklere erişim sağlayarak ticaret yapabileceksiniz. Biracılık, kasaplık, dokumacılık, marangozculuk, demircilik gibi çeşitli mesleklerde ustalaşıp ürettiğiniz ürünleri pazarda satabilirsiniz. Lakin dikkatli olmanız gerekmektedir. Hem yağmacılar baskın yapabilir hem de savaş dönemlerine göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Takibini sağlamazsanız kısa sürede tüm kazançlarınızı zarara dönüştürebilirsiniz.

Ticaret yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Pazarda çiftçilik ürünleri, kervan ürünleri bulunmaktadır. Çiftçiler ürünlerini pazara getirdikten sonra çiftçilik ürünlerinde fiyat satışlarında azalma görülürken kervan geldikten sonra satış fiyatlarında artış görülmektedir. Bunun sebebi ise farklı şehirlerde ham madde dağılımının dengesizleşmesidir. Lakin çiftçilik ürünlerinde öyle bir problem yoktur. Alışverişinizi yaparken son pazara kesinlikle bırakmayın. Bu Pazar oldukça pahalı olup cebinizden fazla para çıkmasına sebep olur. Yeni oyun Mount and Blade serisinde kesinlikle çok tüketilen bir ürünün tüccarlığını yapmaya dikkat edin. Bunun sebebi ise kısa sürede üretim kısa sürede bolca para kazanmak anlamına gelir. Ne kadar çok para kazanırsanız o kadar çok ilerleme kaydedersiniz oyun içerisinde.