Mount and Blade Bannerlord’da Yer Alan Ülkeler

Mount and BladeBannerlord'da ticaret

Mount and Blade Bannerlord’da Hangi Ülkeler Yer Alacak?

Oyun yapımcısı Taleworlds firmasının çıkış tarihini resmi olarak duyurmasa da serinin oyuncuları tarafından sıkıca takip edilmekte ve en küçük duyuru kısa sürede yayılmaktadır. Warband serisinden sonra oyunun içerisinde hangi ülkelerin olacağı da merak edilen konular arasında yer alıyordu. Kendine has bir orta çağ dünyasında bulunan Mount and Blade evreni farklı isimlerde ülkeler bulundursa da kültür ve yaşayış tarzı bildiğimiz ülkelerle benzerlik gösteriyor. Oyunun yeni serisinde açıklanan ve bulunacak ülkeler sırasıyla şöyle; Aserai, Sturgia, Vlandia, Kuzait Hanlığı, Battania ve imparatorluk yer almaktadır. Tüm bu ülkelerin tamamı Kalradya’ya hâkim olmak için savaş verecekler.

Mount and Blade Bannerlord Ülkelerini Tanıyalım

Oyunda 6 ülke bulunmaktadır. Ağırlık merkezinde bulunan en büyük ülke olan İmparatorluk ihtişamlı günlerinden uzakta parçalanmaya yüz tutmuş ve iç savaşa dahil olmuş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Zaten diğer ülkelerde İmparatorluktan ayrılan ülkeler olarak biliniyor. İmparatorluğu gerçek dünyada bir ülkeye benzetecek olursak Bizanslılarla benzerlik gösterdiği de bilinenler arasında.

Mount and Blade evreninde imparatorluğun sınırları içerisinde güney kısımda yer alan Aserai ülkesi 7. Yüzyıl araplarından esinlenerek çöl boyunca yaşayan ve kabile sistemi ile hareket eden bir ülkeyi oluşturmaktadır. Sibirya’nın soğuk hayatında çetin savaşlar veren Sturgia ülkesi acımasız ve dinç oluşları ile ünlü. Eğer oyun orta çağ evrenini yansıtıyorsa şüphesiz bu evreni temsil eden ülke Vlandia olmalıydı. Feodal beylikler dönemini temsil eden bu ülke cesur yürekli savaşçıları ile bilinmektedir. Hanlık derken aklınıza uzak doğu esintileri gelmesi çok normal. Engin düz çimenliklerin deniz ile buluştuğu bir coğrafyada çılgınlar atan bir diğer ülke ise kuzait hanlığıdır. Kalradya’nın yerlileri olarak bilinen Battania ülkesi yaptığı kuleler ve kaleler ile istilacılara, imparator askerlerine karşı verdiği çetin mücadele ile bilinmektedir. Her ne kadar ofansif yönünün yanında defansif olarak gözükse de yüksek dirençleri, üstün askeri yetenekleri sayesinde Kalradya’ya hâkim olmak ve yerlisi oldukları bölgenin sahibi olmak için harcadıkları emek takdir edilmeye değer bir şekilde karşımıza çıkıyor. Peki siz hangi ülkeyi seçerek savaşacaksınız?