Oyun Konsollarına Gelen Zam Oyuncuları Üzdü

Oyun Konsollarına Gelen Zam Oyuncuları Üzdü

Korona virüsünün hayatımızı etkilediği bu günlerde herkes evlerinde kalıyor. Bu süreç bazen çok sıkıcı olabiliyor ve imdadımıza oyun konsolları yetişiyor. Gün içinde oyun oynamak birçok kişinin can sıkıntısını gideriyor ve herkes farklı oyunları denemek istiyor. Oyun fiyatlarının ve konsollarının yüksek olması uzun zamandır birçok kişi tarafından sitem ediliyor. Bu fiyatlardan dolayı birçok kişi yeni oyun alıp oynamak adına para biriktirmeye başladı. Ancak kısa süre sonra oyun konsollarına ve oyunlarla ilgili birçok şeye vergi geleceği haberi çıktı. Oyun konsollarına gelen zam oyuncuları bir hayli üzdü. Bu haberin ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı resmi açıklaması geldi.

Oyun Konsollarına Ne Kadar Zam Geldi?

Edinilen bilgilere göre birçok ürüne %5 ile %50 arasında ek gümrük vergisi getirildi. Bu ürünler; Video oyunları, video ve oyun konsolları, hoparlörler, bataryalar, kesintisiz güç, kaynakları, multi metreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları, hidrolik presler ve açık hava oyunları olarak devam ediyor. Ancak bu durumdan en fazla etkilenen ürünler ise oyun konsolları oldu. Çünkü çıkan habere göre oyun konsollarına %50 ek gümrük vergisi uygulanacak. Yine aynı şekilde geçtiğimiz yıllarda da oyun konsolları ve oyunlar gibi birçok ürüne %50 ek gümrük vergisi uygulanmıştı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre; bazı sanayi ürünleri, çeşitli oyun konsolları, çeşitli oyunlar ve bazı elektronik eşyalara da ek gümrük vergisi getirildi. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karara göre oyun konsollarına gelen %50 zam 18 Nisan 2020 ve 30 Eylül 2020 ayları arasında uygulanacak. Bu süreç bittikten 1 ay sonra yani 1 Ekim 2020 tarihinden oyun konsolları %20 ek gümrük vergisi ile satılacak.

Oyun konsollarına gelen zam ile birlikte verginin uygulanması konusunda akıllarda bazı soru işaretleri oluştu. Çünkü kısa bir süre sonra Xbox Series X ve Playstation 5 çıkacak. Peki, bu ürünlerin fiyatları ek vergi ile ne kadar olacak? Kesin olmamak ile birlikte Xbox ve PS5 fiyatlarının 7.000 TL ile 8.000 TL arasında olacağı tahmin ediliyor. Ancak bu fiyatların şu anki dolar kuru üzerinden hesaplandığını unutmamak gerekir. Yani bu fiyatlar hem artabilir hem de azabilir.

Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın;