Tell Me Why Oyunu İncelemesi

tell-me-why-oyunu-incelemesi

Life is Strange oyunu ile dikkatleri üstüne çeken oyun yapım firması Dontnod Entertainment, yeni oyunu ile Tell Me Why ile dikkatleri yeniden üstüne çekti. XO 2019 konferansında söz alan oyuncuları 2020 yılında hikâye modunun ön planda olduğu macera odaklı bir oyun ile oyunculara hitap edeceklerini açıklayarak oyun ile ilgili fragman yayınladı. Oyunun yayınlanması ve yayıncılığı konusunda Microsoft ile anlaştığını duyuran firma yöneticileri oyuncularda küçük çaplı bir heyecana da neden oldu. Ne de olsa işin içinde Microsoft olunca pek de kötü bir oyun olması beklenmiyor. Bir de Life is Strange oyunu üzerinden gelen olumlu tepkiler, bu oyun üzerindeki beklentileri arttırdı.

Tell Me Why Oyunu İncelemesi

2020 yılında hem bilgisayarlar hem de XBOX oyun konsolu için yayınlanacak olan Tell Me Why oyununu incelemek gerekirse ilk başta konusunun hikâye odaklı macera türünde olduğunu söylemiştik. Oyunun konusu ise; Alaska’da yerleşimi olan çok küçük bir kasabada yaşayan bir ailenin çift yumurta ikizi olan çocukları Alyson ile Tyler’ın hikayesini ele alıyor. Oyunda bu ikiz kardeşlerin yaşamlarını kontrol edebildiğiniz gibi kardeşlik bağının da oyun üzerinde etkili olması ile sizi macera dolu farklı bir hikâye beklemektedir. Oyunu oynarken isterseniz Tyler karakterini isterseniz Alyson karakterini yönlendirebiliyorsunuz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlı olarak seçim şansı ile geliyor.

Life is Strange oyununu daha önceden oynamış olanlar bu oyunda pek zorluk çekmeyeceklerini söylesek yalan olmaz. Çünkü oyunun mekanikleri ve oynanış yapısı Life is Strange ile çok yakın olacak. Bu nedenle Tell Me Why oyunu çıkmadan önce oyunun oynanışına ve mekaniklerine alışmak istiyorsanız bir önceki oyunu oynayabilirsiniz. 2020 yılında kesin çıkışı belirlenen oyunun 3 ana hikâyesi olacak. Life is Strange oyunu da hikâye yapısına sahip ama hikâyeler arası oldukça uzun süreç gerektiriyordu. Yeni oyunda bu durum düzeltilip bölüm araları kısa tutulacak. Gelen bir diğer bilgi ise oyunun ikinci ve üçüncü hikayesi 2020 yılı dışına sarkabilir. Lakin ilk bölüm 2020 yılıında kesin çıkacağı gelen bilgiler arasında.